شناسه خبر : 49251
تعداد بازدید : 234
تعداد نظرات : 0 نظر
تاریخ ارسال : ۷ بهمن ۱۳۹۵ - ۱:۰۷ ب٫ظ
سیاسی

ممکن است قانون جامع انتخابات امسال به مجلس نرود

رحمانی: با توجه به بررسی برنامه بودجه در مجلس و نزدیکی انتخابات ممکن است امسال قانون جامع انتخابات به مجلس نرود.

قانون جامع انتخابات

رحمانی فضلی گفت: با توجه به بررسی برنامه بودجه در مجلس و نزدیکی انتخابات ممکن است امسال قانون جامع انتخابات به مجلس نرود.

عبدالرضا رحمانی فضلی در همایش فصلی خانه احزاب یادواره آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و اقتصاد مقاومتی، اظهار کرد: قانون جامع انتخابات تدوین شده بود و منتظر ابلاغیه سیاست‌های کلی انتخابات توسط رهبری بودیم. حالا که این ابلاغیه اعلام شده است بسیاری از موارد این قانون را بررسی کرده‌ایم. مواردی باقی مانده که امیدواریم ظرف یکی دو هفته آینده بررسی آنها هم به اتمام برسد.

وی ادامه داد: پس از اتمام بررسی این قانون امیدواریم تا مجالی باشد تا ابتدا در دولت قانون جامع انتخابات طرح و تصویب شود و سپس به مجلس تحویل دهیم.

وزیر کشور یادآور شد: البته با توجه به نزدیکی انتخابات و همزمانی بررسی برنامه و بودجه در مجلس تا پایان سال فکر نمی‌کنیم که این قانون امسال به مجلس برود.

وی با اشاره به قانون احزاب یادآور شد: قانون احزاب طرحی بود که توسط مجلس گذشته بررسی شده بود و ما در اصلاح آن طرح کمک کردیم. می‌دانیم که خلاءهایی وجود دارد که باید آن را برطرف کنیم.

رحمانی فضلی خطاب به احزاب، خاطرنشان کرد: بدنه اجتماعی احزاب باید تقویت شود. خواهشم از همه این است که در نهادینه‌سازی دموکراسی تلاش کنیم. ما در وزارت کشور تلاش کردیم تا این کار را انجام دهیم. احزاب باید در موضوعات مختلف حضور فعال داشته باشند و اعتمادسازی لازم را با مردم در فرآیند تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری انجام دهند. ‌اگر این منظومه وجود نداشته باشد احزاب نمی‌توانند فعالیت خود را انجام دهند.

وزیر کشور در مورد مشارکت احزاب در بحث اقتصاد مقاومتی نیز گفت: درست است که در مشارکت اجرایی، احزاب نمی‌توانند کاری انجام دهند اما با توجه به اینکه احزاب دارای نیروهای کارشناس هستند می‌توانند بر موضوعاتی چون بررسی نظام‌ها به نیروهای اجرایی در اجرای اقتصاد مقاومتی کمک کنند.

وی افزود: احزاب باید بر اینکه آیا نظام برنامه‌ریزی فعلی ما جوابگوی اقتصاد مقاومتی است یا خیر یا اینکه آیا نظام بودجه‌ریزی فعلی می‌تواند جوابگو باشد یا نه، فعالیت کنند.

رحمانی فضلی افزود: تقویت مشارکت مردم در نظام اقتصادی هم از جمله فعالیت‌های احزاب باید باشد. از سوی دیگر بحث شفاف‌سازی و مبارزه با فساد نیز دست احزاب است.

وی در پایان گفت: در مورد انتخابات حرف‌های زیادی دارم که در اسفند ماه با شما در میان خواهم گذاشت.

 


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب محبوب

کليه حقوق اين سايت متعلق به خبرگزاری مرداد نیوز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.
بالا