شناسه خبر : 49163
تعداد بازدید : 249
تعداد نظرات : 0 نظر
تاریخ ارسال : ۳ بهمن ۱۳۹۵ - ۲:۳۱ ب٫ظ
علمی

رویدادهای نجومی زیادی تا آخر سال در پیش داریم!

مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتور ایران در خصوص رویدادهای نجومی آخر سال گفت.

رویدادهای نجومی

به گزارش خبرگزاری مرداد، مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتور ایران در خصوص رویدادهای نجومی آخر سال اظهار کرد: در بهمن ماه و اسفند امسال شاهد رویداد نجومی گرفت ماه و خورشید گرفتگی حلقوی هستیم.

وی افزود: سه شنبه پنجم بهمن ماه، زمانی است که ماه به زمین نزدیک شده و انتطار می رود دامنه جزر و مد اقیانوس ها در این زمان بالا رود.

عتیقی در رابطه با رویداد شنبه ۲۳ بهمن ماه گفت: در این تاریخ ماه گرفتگی و بازهم از نوع نیم سایه به وقع می پیوند؛ این گرفت در ساعت ۱۸ و ۵۵ دقیقه رخ می دهد. این گرفت بیشتر در مناطق جنوب شرق امریکا، اقیانوس اطلس، اروپا و غرب آسیا رخ خواهد داد.

وی ادامه داد: در یکشنبه هشتم اسفندماه، خورشید گرفتگی حلقوی رخ می دهد؛ ساکنان جنوب شیلی و جنوب آرژانتین و جنوب اقیانوس اطلس در امریکا و کشورهای آنگولا و کنگو در افریقا این پدیده را مشاهده خواهند کرد.

مدیر انجمن نجوم آماتور ایران بیان داشت: این گرفت زمانی حاصل می شود که ماه در اوج زمینی خود قرار دارد و نمی تواند خورشید را بپوشاند.

مسعود عتیقی خاطرنشان شد: البته این گرفت در ایران، قابل مشاهده نیست. جنوب ایالات متحده و جنوب غرب افریقا این گرفت را به صورت جزئی مشاهده می کنند.

 


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب محبوب

کليه حقوق اين سايت متعلق به خبرگزاری مرداد نیوز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.
بالا