شناسه خبر : 45628
تعداد بازدید : 451
تعداد نظرات : 0 نظر
تاریخ ارسال : ۳۰ آذر ۱۳۹۵ - ۵:۴۴ ب٫ظ
گزارش
مرداد از مرکز نگهداری از بیماران اعصاب و روان سرای احسان گزارش می دهد

اسکیزوفرن های بی آزار

همه ما باید حواسمان به این کسانی که از طرف جامعه آسیب دیده اند باشیم.این افراد برعکس آنچه در تصور عمومی جا افتاده اصلا هم خطرناک نیستند و اتفاقا خیلی از آدم های خطرناک در بیرون از این مرکز هستند و هر روز از کنار انها تردد می کنیم.

سرای احسان

اختصاصی مرداد – سرویس اجتماعی /فرناز استاد نوبری : «پسرم رفت خونه مرد، این شعرو دوست داشت،اینم عکسش. پسرم رفت خونه مرد، این شعرو دوست داشت،اینم عکسش. پسرم رفت خونه مرد، این شعرو دوست داشت،اینم عکسش » .این ها را شیرین زن ۳۸ ساله ای که سه سال است در مرکز اعصاب و روان بستری شده بدون اینکه میانش نفس بگیرد تند تند می گوید. می گوید و تصویر پسرش را که نقاشی کرده نشان می دهد. می گوید و شعری که توی دفترش زیر تصویر پسرش نوشته را نشان می دهد. آنقدر می گوید تا حرفت را با هم اتاقی هایش قطع کنی و به سمت او برگردی.اما اینجا پایان ماجرا نیست،باز هم تکرار می کند«پسرم رفت خونه مرد،این شعرو دوست داشت اینم عکسش» و دفترش را به طرفم می گیرد تا نوشته اش را ببینم.کلمات پشت هم و بدون نظم قرار گرفته و هیچ مفهومی را نمی رساند.نوشته :«خانه باید پسرم می روم وقتی خدا بزرگ است و مرد رفت پیش خدا…»

سرای احسان

اینجا تنها بخش زنان سرای احسان در کهریزک است.مرکز نگهداری از بیماران اعصاب و روان. از در آهنی که می گذریم  وارد حیاطی به صورت حرف L می شویم که در یک سمت آن زنان صفی ۱۵ نفره تشکیل داده اند تا یک به یک داروهای شان را از متصدی بخش بگیرند و هر یک لیوانی آب در دست دارد.طرف دیگر حیاط  ۱۰پنجره وجود دارد که بخشی از سالنی که محل زندگی این زنان است نمایان می شود.به سمت در سالن که می رویم خیلی ها دارو های شان را گرفته و به سمت مان می آیند و خیلی ها هم از سالن بیرون می آیند و تند تند دمپایی های شان را برعکس می پوشند و کنارمان می ایستند.

شکلات نداری چرا اومدی ملاقات؟!

یکی درخواست شکلات دارد و اگر نداشته باشی هل می دهد و می گوید :«پس برا چی اومدی ملاقات ما؟»،آن یکی می گوید آدامس هم نداری و شرمنده می شوی از اینکه آدامس هم همراه نداری.سراغ بوفه را میگیری .یکی که مسن تر است نزدیک می شود و در گوشم می گوید: «بوفه الان تعطیله پول بده برای خودم سیگار بخرم.ولی به اون نگیا.»و متصدی که ما را در بخش ها همراهی می کند نشان می دهد.دختری حدودا ۲۵ ساله با آرایش کامل، نزدیک می شود و می گوید کرم پودر داری؟ می گویم نه.می گوید:« برام کرم پودر میاری؟» سرم را به نشانه مثبت تکان می دهم ولی آنقدر این کار را ناشیانه انجام می دهم که فورا می پرسد :«مگه بازم میای؟ کی میای؟»در حال پاسخ دادن به او هستم که کسی از پشت آستینم را می کشد :« پسرم رفت خونه مرد، این شعرو دوست داشت،اینم عکسش» نقاشی اش را می بینم وتحسینش می کنم.متصدی بخش می گوید پسرش به او گفته است می رود خانه و برمیگردد ولی هرگز برای دیدن او به اینجا نمی آیند برای همین فکر می کند هم پسر هم همسرش فوت شده اند ولی هر دوی شان زنده هستند.

گوشه سالن یک زن میانسال نشسته و خودش را در آینه مدام نگاه می کند.می گویند دخترش را از دست داده و کارش به اینجا رسیده است.نزدیک که می شوم نگاه بی تفاوتی می اندازد و دوباره در آینه نگاه می کند.چند نفر روی تخت های شان خواب هستند و دیگری از پنجره طوری به بیرون خیره شده که گویا سوژه ای جالب را دنبال می کند. تا من را می بیند می گوید بیا نگاه کن بیا. از زمانی که وارد بخش شده ایم به بیرون نگاه می کند.نزدیکش می شوم. هر چه از آن پنجره بیرون را نگاه می گنم فقط یک محوطه خشک و بدون گیاه می بینم و باز خودش را می بینم که چشمانش برق می زند از خوشحالی و دوست دارد من هم خوشحال باشم از دیدن منظره. من هم خوشحال می شوم. صدایی پشت سرم می گوید: « پسرم رفت خونه مرد، این شعرو دوست داشت،اینم عکسش» برمی گردم و می بینم آمده داخل سالن و هنوز دفتر را باز نگه داشته تا نقاشی اش را نشان بدهد.

سرای احسان

متصدی بخش می گوید بروند نهارشان را بگیرند و بخورند اما زن میانسال هنوز آینه را کنار نمی گذارد و مهری هم از کنار پنجره جم نمی خورد.اصلا انگار نه انگار که کسی صدای شان کرده است.با کمک متصدی با مریم و مینا آشنا می شویم که هر دو قالی می بافند. قالی های شان در کارگاه است و هر روز صبح و عصر برای بافتن قالی به آنجا می روند.زنی سی ساله تا متوجه می شود با مریم و مینا از هنرهای شان حرف می زنیم خودش را می رساند و می گوید سفالگری می کند و در کارگاه سفال هایش موجود است.

برای دیدن کارگاه از بخش بیرون می آییم و وارد حیاط می شویم. مهری هنوز پشت پنجره نشسته و زن میانسال خودش را در آینه نگاه می کند.برای گرفتن عکس دسته جمعی همه به صف می شوند اما مهری نمی آید.زن میانسال هم نگاهی به کسانی که برای عکس گرفتن خوشحالی می کنند می اندازد و پوزخند می زند.شیرین شعری که پسرش دوست دارد را بالاخره برای ما می خواند و فیلمش ضبط می شود. می گوید فیلمم را ببینم و وقتی می بیند ذوق می کند.

اسکیزوفرن های هنرمند

کارگاه یک سالن حدود ۷۴۰۰ متری است که هر گوشه آن به یک هنر یا ورزش اختصاص دارد.یک گوشه میز پینگ پنگ قرار گرفته و یک توپ و دو راکت روی آن خودنمایی می کند.گوشه ای دیگر چند دار قالی قرار گرفته که قالی های نیمه بافته شده روی آن به چشم می خورد.دو میز سفالگری وجود دارد که تعداد زیادی اجسام گِلی روی آن قرار گرفته و با پلاستیک روی آن را پوشانده اند.گوشه ای دیگر میز بسیار بزرگی وجود دارد که هنرهای دستی دیگر روی آن است و مددجویان وسایلی مانند جاکلیدی،آینه تزیینی ،قاب و …درست کرده اند.مربی این کارگاه می گوید برخی خیلی به انجام این کار علاقمند هستند اما بعضی ها را به اجبار و برای اینکه خیلی زیاد می خوابند به کارگاه می آوریم تا سرشان گرم شود.سرای احسان

سرای احسان به جز مرکز رازی تنها مرکز نگهداری از بیماران اعصاب و روان است که هیچ پولی از خانواده مددجوها دریافت نمی کند.آنها از خیرین،ادارات و سازمان های خیریه هزینه هایی برای نگهداری ،تغذیه ،درمان و داروی مددجوها گرفته و قسمت کمی را نیز بهزیستی تامین می کند.به گفته فرهاد رمضانی نژاد مدیرعامل این مرکز،همه ما باید حواسمان به این کسانی که از طرف جامعه آسیب دیده اند باشیم.این افراد برعکس آنچه در تصور عمومی جا افتاده اصلا هم خطرناک نیستند و اتفاقا خیلی از آدم های خطرناک در بیرون از این مرکز هستند و هر روز از کنار انها تردد می کنیم.رمضانی نژاد همچنین به مرداد می گوید:« بعضی از مددجوها در قبال کارهایی که اینجا انجام می دهند حقوق می گیرند و می توانند از بوفه برای خود خرید کنند .آنهایی که حقوق ندارند نیز در ازای کارهای خوبی که انجام می دهند ژتون دریافت می کنند و با ژتون ها برای خود خرید می کنند.او می گوید: مثلا اگر دندان های خود را خوب مسواک بزنند، تخت خود را خوب مرتب کنند و … ژتون دریافت می کنند.

سرای احسان مرکزی است که همیشه در آن به روی خیرین و مردم عادی باز است و افراد می توانند با حضور در آنجا با مسئولان این مرکز همکاری کنند.

 


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب محبوب

کليه حقوق اين سايت متعلق به خبرگزاری مرداد نیوز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.
بالا