شناسه خبر : 44854
تعداد بازدید : 326
تعداد نظرات : 0 نظر
تاریخ ارسال : ۲۳ آذر ۱۳۹۵ - ۷:۴۲ ب٫ظ
گزارش
جیغ بنفش دلواپسان از آرامش خیال مردم در آسمان

چرا قرارداد با بوئینگ باب طبع مخالفان برجام نیست؟

عضو کمیسیون صنایع و معادن در گفت و گو با مرداد: دلواپس نباشید، قرارداد با بوئینگ لغو نمی شود!

بوئینگ

اختصاصی مرداد سرویس اقتصادی : آسمان ایران مدت هاست که به مسافران پروازهای ایرانی احساس ناامنی می دهد. البته مشکل از امنیت کشور نیست بلکه مشکل از هواپیماهایی است که آنقدر پیر و فرسوده شده اند که هر لحظه باید امکان سقوط آنها را پیش بینی کرد. به همین علت است که سفرهای هوای در ایران، بعد از تحریم صنعت هوایی کشور توسط امریکا و غرب با سلام و صلوات همراه است و حتی گاهی با نذر و نیاز برای سالم رسیدن. از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی در ایران،‌ تحریم‌های همه جانبه‌ای علیه ایران از سوی قدرت‌های جهانی اعمال شد. اثرات این تحریم‌ها نیزملت ایران را نشانه رفته بود. بعد از تصمیم آمریکا برای اعمال تحریم هوایی علیه کشورمان، شرکت بویینگ نیز از تحویل هرگونه هواپیما یا وسایل یدکی به ایران خودداری کرد. بر اساس آمارهای منتشر شده در منابع خبری، در ۱۵ سال گذشته آسمان ایران با بیش از ۲۰۰ سانحه روبرو بوده‌است که در جریان آنها بیش از ۲هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند.
حالا اما با تلاش های دولت تدبیر ، بعد از برجام و در شرایطی که روی کار آمدن دونالد ترامپ باعث خوشحالی دلواپسان ضد برجام شده بود و می رفت تا این قرارداد بین المللی را تهدید کند، بالاخره شرکت هواپیما سازی بویینگ با ایران قرارداد امضا کرد.
حالا بر اساس توافق حاصل شده شرکت بوئینگ قرار است طی ۱۰ سال ۸۰ هواپیما به ایران بفروشد. این خبر که ابتدا توسط دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی ایران اعلام شده بود، توسط مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران و پس از آن وزیر راه و شهرسازی به تایید رسید. وزیر راه و شهرسازی در این خصوص گفته: «با ورود این هواپیماها به ناوگان هوایی ایران ایر، ۵۰ هزار صندلی وارد ناوگان هوایی کشور می‌شود.» تا دوباره دلواپسان و مخالفان سیاسی برجام که نه نفع ملی برایشان اهمیت دارد و نه توسعه اقتصادی ایران فریاد واسفا سر دهند که پای آمریکایی ها به آسمان ایران باز شده است و آمریکا با این قرار داد نصفه و نیمه به ایران حق السکوت داده تا نسبت به تمدید تحریم های ۱۰ ساله اعتراض نکند!
این در حالی است که جزئیات منتشر شده از این قرارداد نشان می‌دهد دو طرف یعنی هم ایران و هم امریکا از این قرارداد منتفع می‌شوند؛ برای مثال اگر در حوزه اشتغال زایی موضوع را مورد بررسی قرار دهیم قرارداد امضا شده به پشتیبانی از ۱۰۰ هزار فرصت شغلی در آمریکا و ایجاد هشت هزار شغل در ایران منجر می‌شود.
از سوی دیگر، با وجود اینکه بوئینگ اعلام کرده است که توافق با ایران، با موافقت دولت آمریکا انجام شده و به اذعان قائم مقام وزیر راه و شهرسازی قرارداد خرید ۸۰ فروند هواپیمای بوئینگ بر اساس مجوز اوفک انجام شده و از نظر قانونی هیچ‌کس نمی‌تواند در آینده خللی به آن وارد کند، دلواپسان باز هم مدعی هستند که ایران نمی تواند بدون مجوز خزانه دار آمریکا که با دادن خدمات هوایی به ایران مخالفت کرده قراردادی با ایران امضا کند و این یک بازی سیاسی است! این در حالی است که کارشناسان اقتصادی و سیاسی در کشور نظر مثبتی به این قرارداد دارند و معتقدند این قرارداد می تواند آرامش را به سفرهای هوایی کشور بازگرداند و در رشد اقتصادی نیز تاثیر گذار باشد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن: دلواپس نباشید، قرارداد با بوئینگ لغو نمی شود!

دکتر علی اسدی کرمی، نماینده شهر بابک از فراکسیون امید و عضو کمیسیون صنایع و معادن در مجلس شورای اسلامی نیزاز قرارداد با بوئینگ به عنوان مایه آرامش خاطر مردم یاد می کند.
او به خبرنگار مرداد می گوید: هر کشوری برای توسعه یافتگی در حوزه های اقتصادی، امنیتی، سیاسی و سایر حوزه ها نیازمند زیر ساخت های لازم است، زیرساخت هایی که تامین کننده امنیت روحی و روانی افراد جامعه باشد. قرارداد بوئینگ در واقع قراردادی است که اگرچه مدت زمان زیادی تا تحقق آن زمان خواهد برد ولی می تواند یک آرامش و احساس آسایش خاطری را برای جامعه به همراه داشته باشد که به تبع آن مردم احساس کنند امنیت هوایی تامین شده است. بالاخص ساختار هوایی برای کشور از لحاظ روحی و روانی می تواند در عرصه داخلی و هم در عرصه خارجی بسیار حائز اهمیت باشد و وقتی چنین شرایطی ایجاد شود تا حدود زیادی امنیت لازم در این حوزه ایجاد می شود.

نماینده شهر بابک همچنین این قرارداد را مقدمه ای برای بهبود وضعیت گردشگری در کشور می داند و تاکید می کند: ما در حال حاضر در مرحله ای قرار داریم که می توانیم صنعت گردشگری را به سمت تجاری سازی پیش ببریم یعنی از مردمی که در سراسر دنیا هستند دعوت کنیم که به ایران بیایند. حال اگر بخواهیم زیرساخت گردشگری را توسعه دهیم یکی از نکات مهم و اساسی که باید مورد توجه قرار گیرد تامین امنیت هوایی کشورمان است و چنانچه بخواهیم این امنیت را محقق سازیم تنها با بستن این قراردادها با غول هلی هوایی دنیا رسیدن به این اهداف ممکن و میسر می شود.
او ادامه می دهد: قطعا ما در بخش گردشگری نیاز مبرم به بازسازی داریم و با توجه به فضای گردشگری که در کشورمان مهیا می باشد و می تواند منابع درآمدی آن حتی از منابع نفت هم بالاتر باشد در این راستا از توان مان استفاده کنیم اما متاسفانه طی این سال ها سهل انگاری کرده و روی این بخش کار نکرده ایم لذا قرارداد بوئینگ می تواند در داخل و خارج تاثیرات مهم خود را به دنبال داشته باشد چون هر حادثه ای در یک مسیر هوایی رخ دهد ماه ها استرس و احساس ناامنی را در بین مردم به دنبال خواهد داشت حال اگر احساس امنیت لازم در این حوزه ایجاد گردد می تواند در بخش های اقتصادی و گردشگری آرامش لازم را به همراه توسعه به دنبال داشته باشد.
اسدی کرمی همچنین بر خلاف دلواپسان معتقد است که قرار داد با بوئینگ باعث افزایش رشد اقتصادی کشور خواهد شد و تصریح می کند: در بحث توسعه و رشد اقتصادی باز هم می توانیم به موارد بسیاری اشاره کنیم که اگر بخواهیم رشد اقتصادی را سمت پیشرفت سوق دهیم بایستی رونق در این حوزه را در دستور کار قرار دهیم . این مساله خود می تواند نگاه سایر کشورها را به معاملات بین المللی از نوع این قرارداد معطوف کند و یک زمینه سازی جهانی را برای کشور ما بوجود آورد که کشور ما وارد یک مرحله ای از رشد تجاری در مقطع بین المللی شده است. این مسیر می تواند راه برای معاملات بین المللی در سایر زیرساخت های مهم کشور هموار سازد.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس انتقادات مخالفان برجام به واهی بودن این قرارداد را هم رد می کند و به خبرنگار مرداد می گوید: قرارداد بوئینگ اساسا به گونه ای بسته شده است که در صورتی که طرف مقابل از آن عقب نشینی کند ملزم به پرداخت خسارت است لذا بر این قرارداد نمی توانند مشکلی ایجاد کنند بویژه آنکه این قرارداد ارتباطی به مسائل جنگی ندارد و یک معامله بین المللی عادی است و به نظر نمی رسد که مشکل ساز باشد.بنابراین دلواپسی در این خصوص بی معنی است.
این عضو اقتصادی فراکسیون امید در پایان تاکید می کند: به طور کلی این قرارداد دارای نقاط قوت بسیاری است و اگر چه ممکن است نقاط ضعف اندکی هم در آن وجود داشته باشد اما در هر حال باید سعی کرد آن نقاط ضعف را برطرف کرده و نقاط قوت آن راتقویت کرد. با توجه به اینکه بعد از پیروزی انقلاب همواره غرب و بویژه امریکا به دنبال کارشکنی بوده و هستند و می خواهند منافع ملی کشور ما را تهدید کنند باید راه هایی را انتخاب کنیم که صدمات وارده را به حداقل برسانیم تا هزینه های چندانی را بر ما تحمیل نکند و نهایتا کم هزینه ترین راه را انتخاب کنیم.

 


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب محبوب

کليه حقوق اين سايت متعلق به خبرگزاری مرداد نیوز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.
بالا