شناسه خبر : 42219
تعداد بازدید : 411
تعداد نظرات : 0 نظر
تاریخ ارسال : ۲۰ آبان ۱۳۹۵ - ۴:۲۲ ب٫ظ
گفتگو
کارشناسان اقتصادی بررسی می کنند

اقتصاد ایران و جهان در شوک انتخاب ترامپ

غنیمی فرد: انتخاب ترامپ تهدیدی برای برجام ایجاد نخواهد کرد/ نورا: کلینتون معامله‌گر بود، نسبت به آینده رشد اقتصادی دنیا امیدوارم

اقتصاد ایران

 

اختصاصی مرداد – سرویس سیاسی : دکتر هادی غنیمی فرد،کارشناس اقتصادی وموسس انجمن های تخصصی همگن و خانه صنعت در گفت و گو با خبرگزاری مرداد معتقد است: انتخاب ترامپ تهدیدی برای برجام ایجاد نخواهد کرد. او تاکید می کند: اظهارات ترامپ در زمان انتخابات تنها با هدف تبلیغات بوده است و جدیتی در آن وجود ندارد. عباس علی نورا، کارشناس اقتصادی وعضو پیشین کمیسیون تلفیق برنامه و بودجه در مجلس هم با اظهار امیدواری در خصوص انتخابات آمریکا به خبرنگار خبرگزاری مرداد می گوید: با انتخاب ترامپ، نسبت به آینده رشد اقتصادی دنیا بیشتر امیدوار هستم. او تاکید می کند: کلینتون خانم پیچیده ای بود و افشای ایمیل های او هم موید آن بود که وی فرد معامله گری است که به راحتی با صاحبان سرمایه و اعراب معامله می کرد و این می توانست به زیان ما باشد.

به گزارش خبرگزاری مرداد؛ انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شگفتی ساز شد و دنیا ازانتخاب مردم آمریکا متعجب شد. انتخابی بر خلاف همه نظر سنجی ها و پیشبینی ها که اقتصاد دنیا را تکان داده است. در حالی که نظرسنجی‌ها، تحلیل‌ها و حتی نمودارهای رسانه‌های آمریکایی از انتخاب اولین رئیس‌جمهوری زن در این کشور خبر می‌دادند و حتی روزنامه نیویورک‌تایمز در روزهای منتهی به روز نهایی، شاخصی را در وبسایت خود قرار داده بود که نشان از احتمال ۹۰ درصدی پیروزی کلینتون برابر ترامپ داشت؛ اما درنهایت ورق برگشت و دونالد ترامپ به‌عنوان چهل‌وپنجمین رئیس‌جمهوری ایالات متحده امریکا انتخاب شد. ترامپی که البته پیش از این هم هیچ تجربه‌ای در دنیای سیاست نداشت و شاید همین ناشناخته بودنش باعث بی اعتمادی اقتصاد جهانی به ریاست جمهوری وی شده است.
درواقع از هفته گذشته و با نزدیک شدن روز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، پیشبینی های اقتصادی کارشناسان خبر از افت شاخص های بازار سرمایه در صورت پیروزی ترامپ در انتخابات می داد و بازارهای سهام و همچنین دلار آمریکا تحت‌فشار قرار گرفتند.کارشناسان اعتقاد داشتند با پیروزی هیلاری کلینتون نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ثبات دراقتصاد و سیاست ها در نظر گرفته می‌شود؛ چرا که او کم و بیش راه باراک اوباما را ادامه خواهد داد و از این رو، پیروزی او در انتخابات بازارها را آرام خواهد کرد. از آن سو، پیروزی دونالد ترامپ نامزد جنجالی جمهوری خواهان که برنامه‌های سیاسی و اقتصادی او تا حد بسیار کمی شناخته شده است و خود او هم مدعی بود، می‌خواهد واشنگتن را زیر‌و‌رو کند، به آن معنا تعبیر می شد که بازارهای اقتصادی را به هم خواهد ریخت و دچار تلاطم خواهد کرد. درنهایت اما این اتفاق رخ داده و ترامپ پیروز انتخابات آمریکا لقب گرفته است.
حالا هم آخرین اخبار حاکی از این است که در پی پیروزی دونالد ترامپ، بازارهای مالی و انرژی جهان با موجی از کاهش ارزش و نوسان روبرو شده‌اند. بر اساس اخبار رسیده بازارهای اروپا و آسیا صبح چهارشنبه با افت شدید ارزش روبرو شدند. همچنین شاخص وال‌استریت امریکا با کاهش روبرو شد ولی بخشی از ارزش ازدست‌رفتۀ خود را به دست آورد. از سوی دیگر نیز ارزش ارزهای اروپایی در برابر دلار امریکا در پی کاهش ارزش دلار، تقویت شد و همچنین ارزش پزو، واحد پولی مکزیک، به کمترین حد در مقابل دلار امریکا رسید. در این میان این انتخاب روی بازار ایران نیز تاثیر گذار بوده است تا جایی که بورس ایران ١۵٠٠ واحد ریزش کرد؛ سکه ٣٠‌هزار تومان بالا رفت و فروش دلار متوقف شد. با این وجود نگرانی هایی نیز در خصوص برهم خوردن برجامی وجود دارد که امیدها را برای رونق اقتصادی در ایران بیشتر کرده است. در این راستا دکتر هادی غنیمی فر،کارشناس اقتصادی وموسس انجمن های تخصصی همگن و خانه صنعت در گفت و گو با خبرگزاری مرداد معتقد است: انتخاب ترامپ تهدیدی برای برجام ایجاد نخواهد کرد.عباس علی نورا، کارشناس اقتصادی وعضو پیشین کمیسیون تلفیق برنامه و بودجه در مجلس هم با اظهار امیدواری در خصوص انتخابات آمریکا به خبرنگار خبرگزاری مرداد می گوید: با انتخاب ترامپ، نسبت به آینده رشد اقتصادی دنیا بیشتر امیدوار هستم.

هادی غنیمی فرد: انتخاب ترامپ تهدیدی برای برجام ایجاد نخواهد کرد
در حالی که واکنش ها به انتخاب ترامپ ادامه دارد، دکتر هادی غنیمی فرد، کارشناس مسائل اقتصادی در گفت و گو با مرداد با تاکید بر اینکه دموکرات ها تاکنون هر وقت که روی کار آمدند از نظر اقتصادی وضعیت جهان با کمربندهای بسته و فشارهای اقتصادی همراه بوده گفت: در عوض با روی کار امدن جمهوری خواهان در امریکا همواره شاهد آغاز شکوفایی در مسائل اقتصادی بودیم . در واقع دموکرات ها همیشه جنبش هایی مثل جنبش های آزادیخواهانه را در دنیا به راه می انداختند تا از این طریق تسلیحات خود را به فروش برسانند.

ghanimi

وی افزود: رهبران اصلی حزب دموکرات یعنی افرادی که مخفی هستند و نامشان را هم کسی نمی دادند کمپانی های فولادند که تولید اسلحه می کنند بنابراین هرگاه جمهوری خواهان بر سر کار آمدند کمتر شاهد چنین شرایطی بودیم وهمان طور که دیدیم با روی کار آمدن جمهوری خواهان در امریکا جنگ ایران و عراق هم خاتمه یافت.

غنیمی فرد همچنین خاطرنشان کرد: از طرف دیگر جمهوری خواهان بیشتر کمپانی های نفتی هستند که وقتی بر سر کار می آیند نفت در کشورهای مختلف به سمت رونق پیش می روند و قیمت نفت آرام آرام بالا می رود لذا از این نظر می توان امیدوار بود که شرایط اقتصادی بهتر می شود.
وی با بیان اینکه هر بار که دموکراتها بر سر کار آمدند رکود اقتصادی دامن گیر جهان شد و هر وقت جمهوری خواهان بر سر کار آمدند شاهد رشد اقتصادی بودیم تصریح کرد: انتخاب ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا چندان هم بد به نظر نمی رسد و این کاملا محرز است که وی هیچ اقدامی در مقابل برجام نمی تواند انجام دهد چون برجام تنها توافق بین ایران و امریکا نبوده بلکه توافقی بین ایران و چند کشور بوده و سپس به تایید سازمان ملل نیز رسیده است.
این کارشناس مسائل اقتصادی ضمن تاکید بر اینکه انتخاب ترامپ خطری برای برجام ایجاد نخواهد کرد گفت: اظهارات ترامپ در زمان انتخابات تنها با هدف تبلیغات بوده است و جدیتی در آن وجود ندارد.
وی تاکید کرد: احتمالا شاهد روزهای بهتری در رونق اقتصادی باشیم چراکه اساسا دموکرات ها داخل امریکا را اصلاح و خارج آن را تخریب می کنند و حال با روی کار آمدن ترامپ ظرف یک سال آینده شاهد رشد اقتصادی بیشتری در کشورمان خواهیم بود.

عباس علی نورا: انتخاب ترامپ مناسب تر از کلینتون است
عباسعلی نورا کارشناس اقتصادی و عضو پیشین کمیسیون تلفیق برنامه و بودجه در مجلس نیز نظری مشابه غنیمی فرد دارد و با اشاره به انتخابات امریکا و پیروزی ترامپ در انتخابات این کشوربه خبرنگار مرداد گفت: برعکس آنچه که قبل از انتخاب ترامپ در تبلیغات انتخابات مطرح بود به انتخاب وی نسبت به آینده رشد اقتصادی دنیا بیشتر امیدوار هستم .
وی در ادامه افزود: با توجه به اینکه ترامپ یک تاجر و سرمایه گذار در زمینه تحولات اقتصادی به شمار می رود لذا اقداماتش در حوزه مراودات اقتصادی امیدوارکننده تر خواهد بود.

نورا
نورا با بیان اینکه ترامپ در خصوص مسائل بین المللی از جمله داعش و تروریست هایی که توسط گروه دموکرات ها در دنیا ایجاد شدند مخالف است، تصریح کرد: ترامپ همچنین از عربستان سعودی به دلیل ساپورت مالی اش از داعش ناراضی است.
وی در خصوص پیش بینی اش از تاثیرات این انتخابات بر بازارهای اقتصادی نیز گفت: به نظر می رسد در فضای بین المللی در یک مقطعی افت قیمت ها و افت بورس را شاهد خواهیم بود ولی این مقطعی خواهد بود و سریعا بورس به جایگاه قبلی خود باز خواهد گشت.
این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه اقتصاد در دوران ترامپ رونق بیشتری خواهد گرفت و ایران باید در اظهار نظر در خصوص ترامپ دقت کند تا از غافله عقب نماند، اظهار داشت: با توجه به اینکه موقعیت کشور ما یک موقعیت استثنایی است لذا نحوه برخورد و بیان مطالب ما نیز می تواند حائز اهمیت باشد لذا دولت ما نباید در اظهار نظر کردن تعجیل کند.
این عضو پیشین کمیسیون تلفیق با بیان اینکه ترامپ به تعهدات برجام باقی خواهد ماند گفت: در هر حال کشور امریکا خطوط قرمزی دارد که معمولا روسای جمهور بعدی هم آن باید آن را رعایت کنند والبته چنانچه بازنگری در خصوص برجام صورت گیرد فرصتی برای ایران هم فراهم خواهد شد تا مباحث جدیدی را مطرح کند.
نورا با اشاره به اینکه شرایط ما با انتخاب ترامپ ایده‌آل تر شده تاکید کرد: کلینتون خانم پیچیده ای بود و افشای ایمیل های او هم موید آن بود که وی فرد معامله گری است که به راحتی با صاحبان سرمایه و اعراب معامله می کرد و این می توانست به زیان ما باشد.
وی افزود: نگاه منفی ترامپ به گروه های تروریستی هم مساله مهمی است چون دموکرات ها گاها تعریف دوگانه ای از تروریست با عناوین تروریسم خوب و تروریسم بد داشتند که این جریان در دوره ترامپ تغییر خواهد کرد.
نورا با بیان اینکه انتخاب ترامپ برای ما مناسب تر از کلینتون بود هر چند که نمی توانیم ذوق زده شده و امریکا را برادر خود بدانیم اما در مقایسه دو جریان فکری انتخاب ترامپ مناسب تر است گفت: البته هر دو جریان دموکرات و جمهوری خواه دارای یک تفکر واحدی هستند و آن این است که می خواهند کدخدای جهان باشند که البته این تفکر کدخدایی جهان در ترامپ قویتر است و می تواند برای دنیا آزار دهنده باشد.

 


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب محبوب

کليه حقوق اين سايت متعلق به خبرگزاری مرداد نیوز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.
بالا