شناسه خبر : 24698
تعداد بازدید : 250
تعداد نظرات : 0 نظر
تاریخ ارسال : ۲۳ تیر ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۳ ق٫ظ
عناوین کل اخبار
با موافقت نماندگان مجلس شورای اسلامی:

یک فوریت لایحه ایجاد ۷ منطقه آزاد تجاری و ۱۲ منطقه ویژه اقتصادی به تصویب رسید

مناطق آزاد می‌تواند برای کشور مفید باشد و ما باید در این خصوص کمک رسان لایحه دولت باشیم تا بتوانیم از این طریق از ظرفیت مناطق دیگر برای ایجاد منطقه ویژه استفاده کنیم.

4321

به گزارش خبرگزاری مرداد، یک فوریت لایحه ایجاد ۷ منطقه آزاد تجاری و ۱۲ منطقه ویژه اقتصادی، در جلسه علنی امروز مجلس مورد موافقت قرار گرفت.

در مقدمه لایحه مذکور آمده است:

یکی از ابزارهای لازم برای توسعه صادرات و ایجاد اشتغال در کشور کاهش موانع قانونی است که این امر از طریق تأسیس مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی میسر است. لذا به منظور رفع موانع رشد و توسعه و ایجاد رونق اقتصادی در برخی مناطق کشور، لایحه‌ زیر برای طی مراحل قانونی تقدیم مجلس می‌گردد.

جبار کوچکی ‌نژاد نماینده مردم رشت ضمن مخالفت با لایحه مذکور بیان کرد: در رابطه با این لایحه باید بررسی شود که مناطق آزاد جنوب کشور و شمال کشور چه کارنامه‌ای را کسب کردند و اینکه آیا صادرات در این مناطق به خوبی انجام می‌شود و یا خیر؟

کوچکی نژاد سپس اضافه کرد: معتقدم امروز در مناطق آزاد جز واردات کار دیگری انجام نمی‌شود و در کنار این موضوع حتی برخی از دریافت مالیات ناراضی هستند که بنده معتقدم این موضوع برخلاف منافع عمومی کشور است.

نماینده مردم رشت افزود: همچنین یکی از مشکلاتی که در مناطق آزاد دیده می‌شود یکی فساد و دیگری رانت است که باید از آن جلوگیری شود.

پس از آن حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین شهر در موافقت با لایحه مذکور، در صحن علنی مجلس اظهار داشت: معتقدم اصل مناطق آزاد ویژه می‌تواند امری مطلوب باشد اما اشکالاتی هم بر این موضوع واقف است که باید آن را برطرف کنیم.

نماینده مردم شاهین شهر تصریح کرد: ما نباید با اصل وجود مناطق آزاد ویژه مخالفت کرده و صورت مسئله را پاک کنیم.

حاجی دلیگانی تشریح کرد: معتقدم اگر مناطق آزاد می‌تواند برای کشور مفید باشد ما باید در این خصوص کمک رسان لایحه دولت باشیم تا بتوانیم از این طریق از ظرفیت مناطق دیگر برای ایجاد منطقه ویژه استفاده کنیم.

نماینده مردم شاهین شهر اضافه کرد: مناطق آزاد و ویژه تجربه‌ای است که می‌تواند در راستای بند ۱۱ و ۱۹ سیاست اقتصاد مقاومتی باشد.

بندهای  ۱۱

۱۱-  توسعه حوزه عمل مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور به منظور انتقال فناوری‌های پیشرفته، گسترش و تسهیل تولید، صادراتکالا و خدمات و تأمین نیازهای ضروری و منابع مالی از خارج.

۱۹- شفاف‌سازی اقتصاد و سالم‌سازی آن وجلوگیری از اقدامات، فعالیت‌ها و زمینه‌های فسادزا در حوزه‌های پولی، تجاری، ارزی و … .


اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب محبوب

کليه حقوق اين سايت متعلق به خبرگزاری مرداد نیوز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.
بالا