شناسه خبر : 9
تعداد بازدید : 180
تعداد نظرات : 0 نظر
تاریخ ارسال : ۹ دی ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۸ ب٫ظ
یادداشت

گزارشی از دولت؛راهکارهای اجرایی محیط زیست برای مقابله با آلودگی هوا

 گزارش سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص «راهکارهای اجرایی کاهش آلودگی هوا» در جلسه روز چهارشنبه هیات وزیران به ریاست حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری ارائه شد.

 81900124-70411879به گزارش خبرگزاری مرداد از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، بنا بر گزارش سازمان حفاظت محیط زیست، طرح ارتقای کیفیت فرآورده های سوختی شامل بنزین و گازوئیل جهت تکمیل توزیع در کلان شهرها در مرحله اول و گسترش به کل کشور در پالایشگاه ها از جمله اقدامات در دست اجرا است.
همچنین اختصاص حداقل ۱۰ درصد از ظرفیت های جدید تولید برق به نیروگاه های بادی، خورشیدی، زیست توده و زمین گرمایی و حمایت از توسعه شبکه هوشمند انرژی از دیگر برنامه ها برای کاهش آلودگی هوا است.
تعویض کاتالیزگر خودروهای عمومی درون شهری و پیشنهاد جایگزینی موتورسیکلت های برقی به جای موتورسیکلت های بنزینی، ایجاد ساختار یکپارچه معاینه فنی با بهره گیری از زیرساخت های الکترونیکی و اصلاح حدود مجاز آلایندگی در معاینه فنی، ارائه برنامه اجرایی نوسازی ناوگان فرسوده حمل و نقل عمومی درون کلانشهرها، تکمیل اجرای طرح کاهش، هدایت و انتقال بخارهای بنزین (کهاب)، ارائه برنامه بازسازی، نوسازی و ارتقای فناوری در صنایع آلوده کلان شهرها و الزام واحدهای صنعتی با آلودگی بالا به تجهیزات کنترلی و نیز افزایش سرانه فضای سبز در شهرها و حریم آنها، از دیگر راهکارها و برنامه های پیش بینی شده در گزارش مذکور برای کاهش آلودگی هوا است.
در ادامه جلسه، موافقتنامه بین جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی مغرب به منظور اجتناب از اخذ مالیات مضاعف در مورد مالیات های بر درآمد مشتمل بر یک مقدمه و ۲۹ ماده به تصویب دولت رسید.
همچنین موافقتنامه انتقال محکومان به حبس بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان مشتمل بر یک مقدمه و ۲۲ ماده تصویب شد.
دولت در راستای اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و مشارکت و سرمایه گذاری سازمان های توسعه ای و بخش های غیردولتی در حوزه های نوین با فناوری پیشرفته، ضمن اضافه کردن شرکت مادر تخصصی تولید و توسعه انرژی اتمی ایران به فهرست سازمان های توسعه ای، به این شرکت اجازه داد برای تولید دانش فنی و انتقال تکنولوژی ساخت نیروگاه های برق هسته ای تا ۴۹ درصد در سهام شرکت ساخت و راه اندازی نیروگاه های اتمی ایران (سورنا) مشارکت کند.
در این جلسه همچنین آیین نامه اجرایی یکی از مواد قانون تشکیل صندوق حمایت وکلا و کارگشایان دادگستری اصلاح شد.
براساس اصلاح این آیین نامه، بیمه شدگانی که بخواهند سوابق آنها در محاسبات منظور شود، باید حداکثر ظرف مدت ۱۴ ماه از تاریخ تصویب این اصلاحیه و یا اخذ پروانه وکالت چنانچه مؤخر بر این تصویب نامه باشد، به صندوق مراجعه و توافقنامه لازم را با صندوق امضا کنند.
اعضای دولت در ادامه با پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر افزایش دوره بازپرداخت تسهیلات دریافتی شرکت های فعال در حوزه صادرات خدمات فنی و مهندسی به کشور عراق و ونزوئلا از سه سال به پنج سال موافقت کردند.
افزایش مدت بازپرداخت تسهیلات به شرکت های یاد شده به دلیل مواجه شدن آنها با بروز مشکلاتی در بازپرداخت تسهیلات دریافتی از قبیل نا آرامی های اخیر در کشور عراق و تغییر ارز حاصل از صادرات خدمات فنی و مهندسی از دلار به بولیوار توسط دولت ونزوئلا و کاهش ارزش پول ملی آن کشور در مقابل دلار صورت گرفته است.
هیات وزیران در راستای تهاتر دیون دولت با مطالبات خود از ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، وزارت امور اقتصادی و دارایی را موظف کرد به منظور تسویه بدهی کامل دستگاه‎های اجرایی و شرکت‎های تابعه به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در بودجه سال ۱۳۹۵ کل کشور و سال‎های بعد با رعایت قوانین و مقررات مربوط از محل منابع حاصل از واگذاری سهام، سهم‏الشرکه، حق بهره‎برداری و بهره مالکان بابت رد دیون دولت (وزارتخانه‎ها و مؤسسات دولتی و شرکت‎های وابسته) نسبت به پیشنهاد و پیش‎بینی بودجه در قانون جهت پرداخت به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی (ره) اقدام کند.
ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی (ره) نیز موظف است در هر سال پس از دریافت مبلغ پیش‎بینی شده در قانون بودجه با هماهنگی وزارت امور اقتصادی و دارایی نسبت به انتقال اسناد مالکیت به میزان بودجه دریافتی (املاک تأیید شده از سوی سازمان حسابرسی کل کشور) به نام دولت اقدام کند.
دولت همچنین با ورود و ترخیص آمبولانس کم مصرف برای حمل و نقل بیماران در مناطق روستایی به تعداد مورد نیاز با معافیت از سود بازرگانی و رعایت سایر مقررات موافقت کرد.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کليه حقوق اين سايت متعلق به خبرگزاری مرداد نیوز بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.
بالا